Rendszeresen mérem a vérnyomásom terhességem kezdete óta. Az értékek azonban augusztus 18-ra jelentősen kiugrottak. Ment hát a telefon Editnek, a védőnőmnek, aki kiadta az ukázt: terhességi ambulancia – azonnal. Kiderült, hogy toxémiától szenvedünk. Ez a kórság csak az emberi fajra jellemző, a terhességben előforduló magas vérnyomás, melyhez fehérjevizelés, ödéma és egyéb elváltozások kapcsolódhatnak, pl. szív és érrendszeri -, központi idegrendszeri zavarok, esetemben vesebántalmak.
Meglepetésemre a klinikán fogva tartottak pár napos szabadlábra helyezéstől eltekintve cirka három hétig. Aztán szeptember 8-án konzíliumot tartottak felettem és másnap 10.09-kor, 870 grammal és 35 centivel Sápy Tamás kezei között császármetszéssel világra jött Demeter. A neonatológusunk pedig Dr. Sveda Brigitta lett.
Ahelyett, hogy kórházi tartózkodásom kapcsán uncsi részletekkel traktálnám az olvasót, íme néhány érdekesség:
Hőmérő: minden áldott nap hőméréssel indult. Ezt egy olyan- kínai gyártmányú- hőmérővel kellett végezni, ami beállt egy értékre és amennyiben ezt az értéket valaki nem tudta meghaladni, hát, nem derült ki, mennyi is a testhőmérséklete. Nekem pl. az első ágyamnál 36.8, a másiknál pedig 36.6 volt a hőm. Baj csak akkor volt, ha az ember hőmérője 37.8-on akadt meg…
Vegetáriánus menü: meglepetésemre volt ilyen a klinikán. Az ebédek nagyjából rendben voltak, de reggelire és vacsira időnként bizarr kombinációkat kaptam. Pl. zsemlét dzsemmel és paprikával, vagy kenyeret mézzel és paradicsommal.
Vizelet: a klinikán szerintem mindent csináltam a pisivel, amit csak lehet. Túl a snassz dolgokon, mint a reggeli vizelet leadása és a fehérjés vizsgálat én egy egész napon át gyűjtöttem (kb 3 liter jött így össze), mértem a mennyiségét (és igen emberek, létezik az 500 ml. pisi!) és baktériumokat is tenyészettem belőle.
A legszórakoztatóbb pillanat az volt, mikor egy szemináriumi csoport külföldi medika óráján szerepeltem, ahol ki kellett kérdezniük a panaszaimról és anamnézist felállítaniuk. Mitagadás, klassz volt végre angolul csevegni. A szórakoztató kategóriába sorolnám még három szobatársamat: Petrát (aki minden áldott reggel elkezdett aggódni valamin), Zsuzsit (aki derekasan viselte a kilátástalan hosszúságú kórházi tartózkodást) és Marcsit (aki egy koraszülött kisfiú anyukájaként rengeteg tanáccsal látott el). Ezúton mondok köszönetet Nekik.
Amikor kinyílt a bicska… Azon a bizonyos szeptember 8-án ügyeletes orvos szempontjából igen rosszul álltak a csillagok. Sápy Tamás már reggel beteget jelentett, a szülőszobán pedig a természetesen úton szülés apostolnője, Dr. Török Olga portyázott. Az esti vizitkor velem és Demeterrel is nagy jót akart tenni – kitalálta, hogy magas vérnyomás ide, agyvérzés veszély nálam és a babánál oda, szüljem már meg! Mivel a méhszájam teljesen zárt volt, ezért valamilyen zselével „lassított szülés indukciót” próbált beindítani. A nyomaték kedvéért ezt ő maga helyezte fel. Próbáltam megmagyarázni neki, hogy 1. Sápy Tamás nélkül nem szülök 2. ne kockáztassuk már a kettős agyvérzést 3. a zselével és oxytocinnal beindított szülés az én felfogásomban nem természetes, de kiabálni kezdett és hajthatatlan volt. Szerencsémre a zselé annyit ért a méhszájamnak, mint halottnak a csók és idő közben halottaiból feltámadt Sápy Tamás, bejött és elfelejtették bekötni nekem a Török Olga által második lépésként előírt infúziót. Így éltük mindketten túl...
A klinikán a legfinomabb dolog az a tea, amit a szülőszobán főznek. Én alapból nem vagyok híve a cukros citromos teának, de ebből a császármetszés után három kancsóval gurítottam le! Mindenkinek melegen ajánlom, akit egyszer odavet a jósors. Ja, és kis rózsaszín szívószállal tálalják. J
Végezetül pedig két kategória, amiben szerintem Guiness rekorder lehetnék:
- „A legtöbb gyógyszert szedte a terhessége alatt”: feltétlenül tudassa velem, aki napi 16 gyógyszernél többet evett! A rendes napi adagom 8 Dopegyt, 2 Isoptin, 2 Minipress, 4 Pyasson tabletta volt, amihez még jött napi 2 fehérjés Albumin infúzió.
- „a legtöbb időt töltötte a szülőszobán egyetlen gyermek világrahozatala kapcsán” kategória: ha egy bizonyos határon túlment a vérnyomásom, azonnal felrendeltek a szülőszobára megfigyelésre. Ezeket a megfigyeléseket és magát a szülést is hozzáadva, mintegy 4 és fél napot töltöttem fent.